Ja + siostra (Agnieszka Długosz) oraz sześciu znajomych (m.in. Marcin Ciechan)
Cel
Głównym celem wyprawy było przede wszystkim poznanie północno-wschodnich terenów Polski oraz walorów krajoznawczych jakie znajdują się na tym obszarze. Była to również pierwsza próba zmierzenia się z samodzielnym wyznaczeniem trasy łącznie z noclegami, transportem oraz obiektami.
Noclegi
W trakcie wyprawy było 6 noclegów. Dwa z nich spędziliśmy na polach namiotowych, gdzie niestety skończyło sie to nieprzespaną nocą. Pozostałe 4 noclegi wypadły na dziko, na polach biwakowych (bardzo przydatne rozwiązanie dla pieszych turystów) lub, dzięki uprzejmości mieszkańców, na prywatnych posesjach.
Trasa
Wyprawę rozpoczeliśmy w Suwałkach, a skończyliśmy w Pisz. Trasa w dużej mierze wiodła wzdłóż czerwonego szlaku św. Jakuba i obejmowała takie obiekty jak Zagroda Pokazowa Żubrów w Puszczy Boreckiej, stare cmentarze w tym cmentarz wojenny z I Wojny Światowej oraz cmentarz ewangelicki z XIX wieku, Szlak Fortyfikazji Mazurskich oraz dużą ilość jezior w tym największe w Polsce Jezioro Śniardwy. W miejscowości Pisz udało się zwiedzić Kośćiół rzymskokatolicki p.w. św. Jana Chrzciciela oraz stary rynek.
Poszczególne odcinki (157km razem)
Dzień 1 (15.07.19): 23km
Dzień 2 (16.07.19): 27km
Dzień 3 (17.07.19): 19km
Dzień 4 (18.07.19): 23km
Dzień 5 (19.07.19): 23km
Dzień 6 (20.07.19): 25km
Dzień 7 (21.07.19): 17km
Dzień 8 (22.07.19): W drodze powrotnej do Poznania udało się również zwiedzić starówkę w Olsztynie.
Dzień 1
Suwałki, Zielone Królewskie, Niemcowizna, Podwysokie, Wólka, Jezioro okrągłe (na mapach zaznaczona jest ścieżka, lecz w rzeczywistości biegnie ona przez rzekę, którą trzeba przejść wpław), Kotowizna, Karasiewo-nocleg nad jeziorem.
Dzień 2
Karasiewo, Sadłowina, Godziejewo, Krupin, Imionki, Olecko, j. Sedraneckie, Gordejki Małe (zabytkowy dworek)-dzięki uprzejmości mieszkańców była możliwość noclegu na terenie wsi.
Dzień 3
Gordejki Małe, Jurki, Dybowo, Mazury, Rogojny, Borki-nocleg na terenie agroturystyki.
Dzień 4
Borki,Wolisko (Zagoda Pokazowa Żubrów na terenie Puszczy Boreckiej), Krzywa Góra 214 m n.p.m, Jeziorowskie, Kruklanki, J.Krukiln-nocleg na terenie pola biwakowego.
Dzień 5
J.Kruklin, Upałty Małe-cmentarz ewangelicki z XIX wieku, G.Strachacz, Ruda, Kleszczewo, Wierciejki, Przykop-nocleg na terenie prywatnej posesji (za zgodą właścicieli).
Dzień 6
Przykop, Marcinowa Wola (cmentarz wojenny z I Wojny Światowej), Cierzpięty, Wężewo, Okartowo, Nowe Guty, Kwik-nocleg na polu namiotowym.
Dzień 7
Kwik, Zdory, Szczechy Wielkie, Pisz (stary rynek, kościół rzymskokatolicki p.w. św. Jana Chrzciciela, ruiny zamku).