Celem jest to aby rodzice spędzali ten czas ze swoimi dziećmi, ponieważ ma to ogromny wpływ na więzi jakie rodzą się wtedy pomiędzy dziećmi a rodzicami. Co ciekawe zauważyłem że więzi te powstają w szczególności wtedy, gdy wyjazdy wakacyjne czy weekendowe stanowią pewną trudność, gdy jest wysiłek, konieczność pokonywania problemów, walka ze zmęczeniem. Konieczność wzajemnego wspierania się w takiej sytuacji jest chyba tutaj kluczem do tych więzi. Zauważyłem natomiast, że dzieci są dużo bardziej chętne na takie wyjazdy, gdy przy okazji mogą ten czas spędzać ze swoimi rówieśnikami. Często na wyjazdy zabierałem więc koleżanki i kolegów naszych dzieci. Stąd też pomysł koła i wspólnych wyjazdów rodzinnych.
Dla naszych dzieci pewną zachętą do wypraw była możliwość zbierania odznak turystycznych PTTK. Myślę że ten pomysł ma kilka zalet. Z jednej strony pozwala usystematyzować i rejestrować wyjazdy. Przebyte trasy wpisujemy do książeczek PTTK. W rezultacie po latach możemy sobie łatwo przypomnieć gdzie byliśmy. Zdobywanie wyższych odznak (małe oraz duże srebrne i złote) wymaga tras w różnych rejonach Polski, co "zmusza" do poznawania całego kraju. Na te odznaki potrzbne są też trasy kilkudniowe, co pozwala mocno rozwijać umiejętności organizacyjne. Przykładowo, jak spakować się na kilkudniowy marsz brzegiem morza latem, gdzie istnieje możliwość uzupełniania zapasów i nie ma konieczności rozpalania ognia. Z drugiej strony co zabrać na kilkudniowy wyjazd jesienny do lasu, podczas którego nie ma żadnego kontaktu z cywilizacją. Jak pozyskiwać wodę, albo jak spakować plecaki, aby ich waga była dostosowana do wieku i możliwości dzieci, ale też tak by sprawnie (bez otwierania wszystkich plecaków) w ciągu kilka minut rozbić namiot gdy zaskoczy nas deszcz, itp. :-)
Potwierdzeniem przebytych tras mogą być pieczątki zbierane w schroniskach, sklepach, na stacjach kolejowych, "u sołtysa", itp. Ponieważ jednak zwłaszcza w turystyce nizinnej nie zawsze jest możliwość zdobycia pieczątki, dlatego w naszym przypadku przyjąłem formę internetowych relacji z wypraw, które są akceptowalną formą dla przewodników PTTK zatwierdzających kolejne stopnie. Nasze wyprawy rejestruję pod linkiem: Wyprawy turystyczno-survivalowe
Zatem do zobaczenia na szlaku :-)
Książeczki PTTK już czekają na zainteresowanych. Odznaki Turystyki Pieszej (OTP) można zbierać już od ósmego roku życia.
Pomysł kółka turystycznego urodził się podczas jednych klasowych urodzin we wrześniu 2016 roku. Od tamtego czasu w roku 2016 udało się zorganizować cztery kilkugodzine spacery z trasami tak do 10 km. Wszystkie trasy przebiegały przez Wielkopolski Park Narodowy:
01.10.2016 Puszczykowo - rezerwat "jezioro Pojniki"
30.10.2016 Trasa im. Prof. Adama Wodziczki
31.10.2016 Puszczykowo - jezioro Jarosławieckie
20.11.2016 Trasa im. Prof. Adama Wodziczki
Propozycje kolejnych tras będą zamieszczane na tej stronie. Osoby zainteresowane informacjami proszę o kontakt mailowy: rafal.dlugosz@gmail.com
W roku 2017 istnieje możliwość zorganizowania też wyjazdów kilkudniowych. Jednym z nich jest historyczny zazwyczaj 4-dniowy Rajd śladami V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, który typowo zaczyna się w sobotę zaraz po zakończeniu roku szkolnego. Rajd odbywa się w Borach Tucholskich. Można też np. pomyśleć o spływach kajakowych albo wyprawach rowerowych. Bardzo by mi zależało by pomysły wyjazdów pochodziły od większej liczby osób. Wtedy koło może przyjąć całkiem ciekawą formę.
Jeśli byłyby chętne osoby, to zapraszam też na wyprawy o charakterze survivalowym również zimowe. Wbrew pozorom nie jest do tego potrzebny żaden zaawansowany i drogi sprzęt. :-)
Czeremcha (polecam herbatę z liści czeremchy) |
||